top of page

Нещодавно в Україні відбулися важливі зміни в сфері аліментів: аналіз ситуації від Тетяни Матушевич

З 6 лютого 2018 року почав діяти розроблений Міністерством юстиції закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який суттєво посилює відповідальність злісних неплатників аліментів.


Закон дозволить зменшити заборгованість зі сплати аліментів, а також забезпечить належне утримання осіб, які отримують аліменти.


Зокрема, до боржників, які мають заборгованость по сплаті аліментів за 6 місяців або більше, тепер за законом можуть застосовувати різні види покарань:

  • позбавлення права виїзду за кордон до ліквідації заборгованості;

  • вилучення прав на керуваннятранспортним засобом. При цьому, не можна обмежувати в управлінні автомобілем тих боржників, для яких автомобіль залишився джерелом заробітку, інвалідів 1-ї та 2-ї групи, тих, хто утримує інвалідів, а також військовослужбовців строкової служби, учасників АТО і військовослужбовців під час мобілізації;

  • обмеження права користування вогнепальною, мисливською або пневматичною зброєю;

  • суспільно корисні роботи. Державний виконавець відтепер отримав право складати протокол і направляти його до суду з метою застосування до боржника адміністративної відповідальності. Відповідно до закону, боржника можуть зобов’язати виконувати суспільно корисні роботи на строк від 120 до 240 годин. Цей захід заборонено застосовувати до інвалідів, вагітних жінок, жінок старше 55 років і чоловіків старше 60 років.

У разі ухилення від соціальних робіт невідбутий строк може бути замінено адміністративним арештом, причому одна доба арешту рівна п’ятнадцяти годинам невідбутих суспільно корисних робіт. Водночас такий арешт не може тривати довше 15 діб.


Серед новацій є норма, за якою той з батьків, хто ухиляється від сплати аліментів, втрачає на цей період право на згоду іншого з батьків на виїзд дитини на короткий термін за кордон на навчання, лікування чи відпочинок.


За тим же законом мінімальний розмір аліментів на одну дитину виріс з 30% до 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.


Нагадаємо, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум становить:

для дітей до 6 років – 1492 гривень, для дітей від 6 до 18 років – 1860 гривень.

Таким чином, для того, щоб зрозуміти як нараховується мінімальний розмір аліментів, слід провести нескладні розрахунки. У підсумку вийде сума в розмірі 746 гривень на одну дитину віком до 6 років, і 930 гривень – розмір аліментів на одну дитину старшого віку, відповідно.

Максимальна межа розміру аліментів на одну дитину, двох дітей і більше не визначена.


Однак існують певні обмеження верхньої межі, виражені в наступному:

Загальна сума грошових коштів в процентному співвідношенні не повинна перевищувати 70% від будь-якого заробітку або оплати праці батька/матері який(яка) здійснює виплати.

Незважаючи на те, що в Україні в 2018 році почав діяти новий закон, аліменти на дитину стягуються відповідно до законодавства та судової практики, яка була поширена до 2014 року, тобто до моменту прийняття нового нормативно-правового акта.


Аліменти в Україні стягуються в одній з таких форм:

  1. в твердій грошовій формі з можливістю індексації;

  2. сума, виходячи з відсоткової частки від доходу матері/батька дитини.

Загальний розмір аліментних виплат розраховується в процентному співвідношенні виходячи з фіксованого розміру оплати праці платника.


Зазначений розмір визначається в залежності від загальної кількості дітей наступним чином:

  • на утримання однієї дитини – 25% від загальної суми отриманих протягом місяця доходів, або заробітків іншого виду;

  • на утримання двох дітей – не менше 1/3;

  • утримання трьох, або більше дітей – не більше 50% від загальної суми заробітку.

Такий підхід до процедури стягнення аліментів є дещо недосконалим: при визначенні кінцевого розміру суми на утримання дітей враховується лише офіційний дохід боржника, який може становити мінімальну частку від заробітку через поширену сьогодні практику неофіційної оплати праці.

Таким чином, визначити який відсоток від заробітку отримує позивач є досить складно.


Окрім стягнення аліментів в процентному співвідношенні, аліменти на утримання дітей в Україні в 2018 році можна стягнути й у твердій грошовій сумі.

Такий варіант не так часто зустрічається в судовій практиці, що зумовлено наступними нюансами розгляду справи:


Для отримання аліментів у твердій грошовій сумі стягувачу необхідно надати докази того, що утримання дитини вимагає наявності певної суми грошових коштів.


Найчастіше у фіксованому розмірі стягуються аліменти на дитину, якщо батько не працює, і не має постійного джерела доходу. Окрім цього, таким чином стягуються аліменти на дитину, якщо батько є приватним підприємцем, заробіток яких істотно варіюється.


Серед новацій закону також є норма про те, що аліменти є власністю дитини, а один з батьків, на чиє ім’я вони виплачуються, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.


Цікавим також є те, що паралельно Мін’юст відкрив вільний доступ до реєстру боржників по сплаті аліментів https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

В реєстрі враховується вимога захисту персональних даних, а тому інформація в ньому є відкритою лише частково. Зокрема, в реєстрі вказується прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження боржника для того, щоб особу можна було однозначно ідентифікувати. Так само можна дізнатися про номер виконавчого провадження, а також дані виконавця.


Без сумніву, такий реєстр стане корисним і для самих платників, адже кожен зможе з легкістю перевірити відомості стосовно себе та володіти актуальною інформацією стосовно стану власних аліментних зобов’язань.

Звичайно, зміни до законодавства у сфері аліментних зобов’язань повністю не вирішують усього спектру наявних проблем.

Однак, зазначені нововведення хоча б частково але усувають можливості платника щодо ухилення від утримання власних дітей, а також конкретизують норми вже давно діючого та звичного всім законодавства.



Матушевич Тетяна

Юрист

KOSTYK GORLOV LAW FIRM

2 перегляди0 коментарів
bottom of page