top of page

ПРОЩЕННЯ БОРГУ: КОЛИ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ КРЕДИТ І ПОЧИНАЮТЬСЯ ПОДАТКИ?



Уявімо ситуацію: у Вас є багаторічний проблемний кредит, повернути який Ви вже навіть втратили надію. Ваш кредитор теж втратив надію на повернення своїх коштів і надсилає Вам «лист щастя» – повідомлення про прощення (анулювання) заборгованості. Здавалось б, що все закінчено. Ви більше нікому нічого не винні. Але чи так це насправді?


ПРОЩЕННЯ АБО ЯК ПРИЙНЯТО ЦЕ ЩЕ НАЗИВАТИ АНУЛЮВАННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ – ЦЕ ВАШ ДОДАТКОВИЙ ДОХІД, ЯКИЙ, ЯК ВИ ВЖЕ ЗДОГАДАЛИСЬ, ОПОДАТКОВУЄТЬСЯ.


Отримавши такий «лист щастя» від банку або набридливої фінансової компанії знайте – ви не єдині, кого банк повідомив про таке прощення. За законом подібну інформацію кредитор зобов’язаний надіслати також в фіскальні органи, де вже потирають руки в очікуванні чергового нарахування (мало хто там сподівається, що податок в потрібній сумі та в потрібні строки Вами буде дійсно сплачено).


Як вказано в підпункті «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загальномісячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Визначальними тут є наступні моменти:


  • оподаткуванню підлягає ЛИШЕ прощена сума тіла кредиту. Відсотки, пеня, штрафи – в жодному разі.

  • кредитор може пробачити борг лише в межах строків позовної давності. Якщо поза ними – незаконно, треба з цим щось робити, а саме, скасовувати в судовому порядку таке прощення.

За законом, ви повинні подати декларацію про доходи в строки передбачені Податковим кодексом та сплатити відповідні податки: податок на доходи фізичних осіб, а також військовий збір. Однак, зараз не про це. В цій статті мова йтиме про нестандартні ситуації, пов’язані із прощенням (анулюванням) заборгованості.


ЯКЩО БАНК ЗАБРАВ ІПОТЕЧНЕ МАЙНО І ПРОБАЧИВ «БОРГ»?


Саме з такою ситуацією стикнулась наша фірма. Кредитор здійснює перереєстрацію іпотечного майна, чим набуває право власності на квартиру. Після цього клієнт отримує «лист щастя» про прощення заборгованості. Клієнт відправляє кредитору лист, яким не погоджується з таким «прощенням» і надовго забуває про ось це все.


Забуває до тих пір, поки не отримує претензії з боку податкової у вигляді позапланової невиїзної документальної перевірки. Не будемо довго зупинятись на баталіях з фіскалами, а краще поговоримо про те, чим все закінчилось.


Закінчилось все перемогою платника – не можна «прощати» неіснуючий борг.


Потрібно розрізняти дві абсолютно різні та несумісні одна з одною правові підстави для припинення грошового зобов’язання. З одного боку, зобов’язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов’язків. З іншого ж – зобов’язання припиняється внаслідок його виконання, проведеного належним чином. Так ось, в разі перереєстрації кредитором майна на свою користь зобов’язання припиняється саме внаслідок його виконання, оскільки в силу закону кредитор за рахунок такого майна повертає свої кошти в повному обсязі, а всі його наступні фінансові претензії є незаконними. Неможливо пробачити борг, якого вже в принципі не існує.


Для прикладу можна навести ряд прецедентів в судовій практиці, яка говорить наступне: з моменту завершення позасудового врегулювання (після передачі іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов’язання або продажу іпотекодержателем від свого імені предмету іпотеки будь-якій особі на підставі договору купівлі-продажу), забезпечене іпотекою зобов’язання за кредитним договором вважається припиненим внаслідок його належного виконання, тобто, на підставі статті 599 ЦК України. Такий однозначний висновок сформовано зокрема в:


  • Ухвалі ВГСУ від 10.02.2014 р. по справі № 6-174-09;

  • Ухвалі ВССУ від 08.07.2015 р. по справі № 6-7917св15;

  • Постанові Київського апеляційного господарського суду від 10.02.2014 р. по справі № 910/15784/13, залишена без змін Постановою ВГСУ від 22.04.2014 р. у цій же справі, тощо.

Важливий нюанс: в тому разі, якщо перереєстрація нерухомості на користь кредитора в подальшому була скасована в судовому порядку, це також не означає, що існують підстави для прощення заборгованості, адже незалежно від скасування такої перереєстрації зобов’язання боржника вважається припиненим не інакше як внаслідок його виконання. Законом не передбачено можливості відновлення припиненого зобов’язання та іпотеки, про що також вказує судова практика.


ЩО БУДЕ, ЯКЩО НЕ ПЛАТИТИ ПОДАТОК?


В разі несплати у встановлені податковим законодавством строки вказаних вище податків та в разі неподання декларації про доходи слід очікувати податкову перевірку, за результатами якої може бути нараховано не лише вказані податки, а й пеню за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання. На таку перевірку у фіскалів є 1095 днів з граничного дня для подання платником декларації про доходи.


Такій перевірці може передувати запит фіскальної служби, в якому контролюючий орган проситиме пояснити причини неподання вчасно декларації та не сплати податку, з проханням надати підтверджуючі документи.


ЗАМІСТЬ ВИСНОВКІВ


В цілому питання прощення проблемної заборгованості є досить небезпечним для особи, яка легковажно відноситься до подібних речей. Досить часто на радощах прощення боргу люди забувають (або ж банально не знають не дивлячись на те, що це прямо вказується в повідомленні про прощення) про податкову його складову.


Розглядаючи конкретний кейс нашої фірми, слід зазначити, що за результатами перевірки, не дивлячись на всі заперечення та докази, фіскальною службою все ж було винесено ряд податкових повідомлень-рішень, які натомість успішно були скасовані в адміністративному порядку Державною фіскальною службою України.

Алгоритм дій з метою недопущення нарахування «податку за прощення» може бути індивідуальним залежно від кожної конкретної ситуації. В нашому випадку це був супровід податкової перевірки з поданням всіх необхідних документів, а також паралельне ініціювання судового спору для встановлення важливого для кінцевого результату факту.





bottom of page