top of page

Прояв «розумної обачності» перед укладенням господарського договору

Останнім часом вітчизняні податкові органи активно реалізують свій новий тренд – масове визнання господарських операцій фіктивними та донарахування додаткових податкових зобов’язань добросовісним суб’єктам підприємницької діяльності. Сформована наразі досить неоднозначна судова практика не дає підприємцям змоги ефективно захиститись. В цьому контексті важко говорити про реальне існування презумпції добросовісності платника податків.


З огляду на це, доцільно зупинитись на деяких практичних аспектах славнозвісного терміну «розумна обачність при здійсненні господарської діяльності» аби не стати черговою мішенню податкових органів. Не новина, що суб`єкт підприємницької діяльності перед укладенням господарського договору з контрагентом має якомога детальніше вивчити його правовий статус. Нижче розглянемо декілька нюансів, які допоможуть уникнути серйозних проблем в подальшому.

  • Необхідно ретельно перевіряти контрагента перед укладенням договору, використовуючи при цьому всі наявні засоби. Перевірка має нести комплексний характер: аналіз реєстру податкових зобов’язань, єдиного державного реєстру судових рішень, єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, тощо. До прикладу, наявність в реєстрі судових рішень кримінального провадження щодо фіктивного підприємництва чи то ухилення від сплати податків має досить серйозно вплинути на Ваше бажання мати з такою компанією договірні відносини. Звичайно, в такому випадку доцільно говорити про презумпцію невинуватості, однак, інтерес держави до Вашого контрагента в перспективі скоріш за все викличе інтерес до Вас самих. Аж ніяк не зайвим буде відвідати офіс компанії в рамках переддоговірної перевірки. Адже відсутність компанії за її місцезнаходженням, що відображене в ЄДРПОУ, чи то «прописка» серйозного трейдера в житловому приміщенні – перша ознака фіктивної компанії. Допомогу в перевірці може надати новостворений Єдиний реєстр боржників, аналіз якого також не буде чимось надмірним. Загалом, чим більше інформації Ви зберете про свого контрагента – тим краще. Окремої уваги заслуговує перевірка директора компанії. Варто тричі подумати перед тим як укладати договір з компанією, директор якої одночасно здійснює керівництво ще десятьма компаніями, які знаходяться за одною адресою.

  • Фіксуйте перевірку контрагента документально. Під час розгляду справи в суді може виникнути запитання: а що ж Ви як добросовісний контрагент і платник податків зробили для перевірки свого проблемного контрагента? В такому разі не зайвим буде мати на руках наказ директора про проведення переддоговірної перевірки контрагента з максимальною деталізацією останньої. За підсумками такої перевірки не зайвим буде скласти, скажімо, службову записку на ім`я директора компанії чи то акт, складений за результатами проведення останньої, в якій буде максимально деталізовано відображений правовий статус Вашого майбутнього контрагента. В цьому контексті актуальним є замовлення перевірки контрагента за окремим оплатним договором, який також має бути підтверджений висновком. В суді вагомим аргументом буде те, що Ви замовляли таку перевірку на аутсорс і заплатили за це кошти, а отже в повній мірі проявили «розумну обачність» перед укладенням договору.

  • Господарська мета укладення договору. Окрім вищенаведених правил варто звернути увагу і на саму необхідність укладення господарського договору, скажімо, поставки. В цьому контексті логічним є наявність наказу директора про пошук постачальника у зв’язку із необхідністю здійснення закупівлі партії того чи іншого товару. Звичайно, останній не вбереже Вас від можливості визнання господарської операції фіктивною, однак, наявність такого роду документу в сукупності з іншою доказовою базою може значно спростити ведення справи в суді.

  • Уникнення шаблонних форм договорів. Типова форма та зміст господарського договору також можуть бути використані органами податкової інспекції проти Вас, адже фантазія останньої є безмежною. З огляду на це, важливим є індивідуальний підхід до прописування умов договору в кожному конкретному випадку, що має забезпечити юрисконсульт підприємства або ж зовнішній юридичний радник. Не варто при укладенні договору нівелювати необхідністю якісної перевірки повноважень підписанта. Так, відповідно до діючої судової практики, зокрема, фраза «діючий на підставі статуту» автоматично передбачає ознайомлення з ним. Не зайвим буде передбачити в договорі пункт про те, що сторони несуть матеріальну відповідальність за достовірність поданих ними відомостей, необхідних для підписання цього договору. Логічним також є залишити собі ксерокопію паспорта та коду особи, яка здійснює підписання договору.

Не дивлячись на те, що по даній категорії справ тягар доказування буде нести орган ДПІ, займати пасивну позицію в суді аж ніяк не варто. Від того, наскільки переконливою буде Ваша правова позиція у справі на противагу податковим органам залежать шанси на успіх.

 

KOSTYK GORLOV – потужна сила яка працює на Вас!

063 175 28 73, 098 315 59 89

2 перегляди0 коментарів
bottom of page