top of page

Як правильно викликати поліцію та для чого і як подавати заяву?

Як часто ми чуємо або кажемо «я дзвоню в поліцію». Настав час розібратись що в принципі означає викликати поліцію і що має відбуватись після того, як Ви зробили той серйозний дзвінок.

Перш за все, якщо ви вважаєте, що по відношенню до Вас скоєно або зараз коїться злочин, або ж Ви стали його свідком, то у найкращих традиціях шкільних підручників я рекомендую дзвонити на гарячу лінію «102» (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів). Це стається тих випадків, коли Вам необхідна невідкладна допомога поліції.

В ситуації, коли необхідна невідкладна допомога працівників поліції, необхідно:

  1. у момент виклику чітко, розбірливо повідомити своє прізвище, ім’я та по-батькові, місце перебування (адресу) та причину виклику наряду поліції. Не лякайтесь питань про дату Вашого народження і т.д. Це необхідно для того, що оператор, який приймає дзвінок міг скласти відповідний рапорт, який потім приєднати до матеріалів кримінального або іншого провадження. Так, все що ви повідомляєте, записується у рапорт;

  2. у ході повідомлення причини виклику, необхідно детально описати події, а саме протиправні дії – кримінальне правопорушення, які стались або відбуваються;

  3. якщо ви не може назвати точну адресу, необхідно детально описати місце вашого перебування, а саме назвати орієнтири, наприклад назви магазинів, підприємств чи державних установ, які знаходяться поряд тощо.

На Ваш виклик буде направлено групу реагування патрульної поліції (ГРПП) найближчого відділення поліції.

Зверніть увагу, що анонімні заяви та повідомлення не реєструються, тому, у разі відмови назвати себе, існує ризик, що на таке повідомлення не буде невідкладної реакції.



ГРПП після прибуття на місце виклику повинна за наявності на місці події осіб, які потребують медичної допомоги, викликати екстрену медичну допомогу, до прибуття якої вживати невідкладні дії, спрямовані на врятування та збереження життя людини, з’ясувати обставини вчиненого кримінального правопорушення, а у разі встановлення факту вчинення кримінального правопорушення, забезпечити охорону місця події до прибуття Слідчо-оперативної групи.

Так, не потрібно кричати на поліцейського, щоб він проводив обшук, віз злочинця у в’язницю або виписав Вашому сусіду штраф, що він голосно слухає музику.

Здебільшого ГРПП після прибуття на місце виклику здійснює функції виклику екстреної медичної допомоги в разі, якщо в цьому є необхідність, з’ясування обставин вчиненого кримінального правопорушення, а у разі встановлення факту вчинення кримінального правопорушення, забезпечення охорони місця події до прибуття Слідчо-оперативної групи, а також може зупинити протиправні діяння, які відбуваються (хуліганство і т.д.)

Друге, про що Вам необхідно знати, це те, що Ви маєте право написати письмову заяву про вчинене кримінальне правопорушення до найближчого відділення Національної поліції України за місцем вчинення злочину, за місцем Вашої реєстрації чи проживання та подати її до відділу поліції особисто «з рук в руки» або ж направити поштою.

Прибувши до відділення поліції Вам необхідно звернутись до Чергової частини (зазвичай знаходиться на вході у відділ поліції) та повідомити чергового про те, що Ви маєте бажання написати заяву про вчинене кримінальне правопорушення.

Відповідно до закону, при особистому зверненні заявника до органу поліції із заявою чи повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію уповноважений працівник чергової частини або інша службова особа в кімнаті для приймання громадян цілодобово оформляють протоколи усних заяв і відразу реєструють заяви в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події.

Усні заяви про вчинення кримінального правопорушення заносяться до протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується, який підписують заявник та посадова особа, яка прийняла заяву.

Особа, яка подає заяву чи повідомляє про кримінальне правопорушення, під підпис попереджається про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, передбачену статтею 383 Кримінального кодексу України.

У разі якщо письмова заява, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення надійшли до відділу поліції при особистому зверненні заявника, водночас з його реєстрацією в журналі єдиного обліку в черговій частині відділу, уповноважений працівник чергової частини оформляє талон-повідомлення, корінець якого в подальшому надає заявнику. Тобто після подання заяви, Вам мають видати талон.

За законом, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Тобто, через день після подання заяви Вам мають видати документ, який містить номер кримінального провадження та слідчого, який у ньому буде проводити слідство.

Але на практиці часто ця норма ігнорується, в заяві слідчі не знаходять даних, які б свідчили про наявність складу злочину (що на сьогодні Кримінальним-процесуальним кодексом не передбачено) і Ваша заява починає зберігатись у дальній шухляді.

Тому, якщо Вам не надають відповідний документ, про який вказано вище, Ви маєте право протягом 10 днів з моменту подання заяви оскаржити таку бездіяльність до місцевого суду в порядку ст. 303 КПК України, а саме подати скаргу на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні Вашого повідомлення до ЄРДР, де в прохальній частині зазначити, що просите визнати бездіяльність представника правоохоронного органу (або самого правоохоронного органу, якщо прізвище посадової особи не відомо) такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства та зобов’язати внести Ваше повідомлення до єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування.

Ви можете звернутись до нашої юридичної фірми для надання якісної правової допомоги щодо подання заяви у поліцію, пришвидшення вже розпочатого кримінального провадження або Вашого захисту у ньому.



13 переглядів0 коментарів
bottom of page